Praktyki w Portugalii
Projekty
Praktyki w Portugalii
Portugalia 2018 - I wyjazd praktykantów
Małopolskie Centrum Edukacji realizuje projekt: „Z Małopolski do Europy – organizacja zagranicznych staży zawodowych w europejskich przedsiębiorstwach”, w ramach którego w dniu 2 lipca 2018 roku grupa uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu- profil kucharz udała sie na praktyki zawodowe do Portugalii. Po ponad trzygodzinnym locie z Balic do Porto goście zostali przywitani przez miłą przedstawicielkę organizacji przyjmującej i przewiezieni busem do Campusu Mobility Friends w Barcelos. Tu zakwaterowano ich w pokojach, a następnie oprowadzono po terenie kampusu.
Kolejne dni upływały na kilkugodzinnych praktykach w rożnych restauracjach w okolicy oraz na popoludniowo-wieczornych spotkaniach integracyjnych, zajęciach sportowych i wycieczkach w towarzystwie innych młodych ludzi z różnych krajów Europy.
Podczas pracy uczniowie mieli okazję poznać tradycyjną kuchnię portugalską oraz sposoby przygotowania i serwowania tutejszych dań. Wycieczka studyjna do Porto była doskonałą okazją do zapoznania się z procesem powstawania charakterystycznego dla tego regionu wina Porto wytwarzanego z winogron zbieranych w dolinie rzeki Duero na północy kraju. W procesie produkcji, podczas fermentacji dodaje się do niego neutralny spirytus winny. Codziennie uczestnicy mieli okazję poznawać kulturę portugalską, zabytki miasta i niepowtarzalną atmosferę.
Drugi i tym sposobem ostatni tydzień pobytu w Portugalii uczniów nowotarskiego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego mijał na kontynuacji praktyk i doskonaleniu umiejętności. Każdego dnia po wspólnym śniadaniu rozwożono kucharzy do miejsc praktyk, czyli do kilku restauracji w Barcelos. Tam spędzony kilkugodzinny czas, upływał na przygotowywaniu pod okiem szefów kuchni, różnych dań. Popołudnia z kolei to czas odpoczynku, integracji międzynarodowej i pokonywania barier językowych na terenie Campusu.
Nadszedł piątek, ostatni dzień praktyk. Upłynął on uczestnikom wyjazdu na podziękowaniach, pożegnaniach i wielu wzruszających chwilach z portugalskimi pracodawcami i miłymi współpracownikami.
Uczniowie na pewno z rozrzewnieniem będą wspominać niezapomnianą przygodę i przede wszystkim niepowtarzalne praktyki jakie mieli okazję odbyć dzięki programowi Erasmus+.
Portugalia 2018 - II wyjazd praktykantów
W dniach od 16 lipca do 10 sierpnia 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu już po raz drugi uczestniczą w zagranicznych praktykach w ramach projektu „Z Małopolski do Europy - organizacja zagranicznych staży zawodowych w europejskich przedsiębiorstwach”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Kształcenie i Szkolenie Zawodowe (VET) – Erasmus+. Beneficjentem projektu jest Małopolskie Centrum Edukacji Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Targu, natomiast uczniów gości organizacja przyjmująca Associação Intercultural Amigos da Mobilidade z Barcelos.
My, czyli 29 uczniów z klas Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych i Technik Technologii Żywności, Technik Weterynarii i Technik Agrobiznesu pod opieką pań profesor Grażyny Klich i Ewy Kowalczyk 15 lipca 2018 roku wyruszyliśmy na podbój Portugalii. Nasza podróż z Warszawy do Porto była pełna przygód- lot wydłużył się o dwie godziny, ponieważ Francja świętowała zdobycie tytułu Mistrza Świata w Piłce Nożnej, a francuscy kontrolerzy lotu też są zapewne kibicami. Dotarliśmy szczęśliwie do Porto około 2:30 nad ranem, a stamtąd do Campusu zabrał nas (nie bardzo wyspany) Jose. Tu zakwaterowaliśmy się w domkach, nieco zapominając o ciszy nocnej.
Pierwszy dzień upłynął pod znakiem badania terenu, poznawania najbliższych sąsiadów, basenu, stołówki, pralni, prasowalni i miejsc rozrywki, boisk, dyskoteki i grilla. Po obiedzie odbyliśmy też wycieczkę do Barcelos, gdzie próbowaliśmy poznać historię miasta, niezliczonej ilości kogutów. Natomiast od wtorku- 17 lipca wzięliśmy się ostro do pracy. To znaczy kierowcy rozwieźli naszą ekipę do różnych miejsc. I tak TTŻ, TŻiUG pracują w restauracjach, wetowcy w klinikach (m.in. Vet Olival) najlepiej trafili uczniowie Technikum Agrobiznesu- pod okiem wspaniałego Fernanda, na jego farmie zdobywają wiedzę o portugalskich uprawach kapusty, cebuli i kalafiora. Ponieważ nie samą pracą żyje człowiek, mieliśmy okazję zwiedzić Porto, Bragę i Guimaraes- najstarsze portugalskie miasto. Przed nami wycieczki nad ocean, do Fatimy i Bathali. Popołudnia i wieczory upływają nam w wesołej atmosferze, integrujemy się z erasmusami z Bułgarii, Węgier i Hiszpanii, a nawet Turcji i Gujany Francuskiej. Możemy z przekonaniem powiedzieć, że podróże kształcą!
Praktyki zawodowe w Portugalii uczniów ZSCKR z Nowego Targu
Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu zakończyli już udział w zagranicznych praktykach organizowanych w ramach programu Erasmus+.
Uczniów po raz kolejny gościła organizacja przyjmująca Associação Intercultural Amigos da Mobilidade z Barcelos, dzięki której mogli poznać wartości realizowania zagranicznych praktyk i poczuć klimat pięknej Portugalii.
„Jesteśmy na finiszu! Czas upływa niezwykle szybko, zostały nam ostatnie 3 dni pracy. Nauczyliśmy się przez cztery tygodnie bardzo dużo o portugalskiej kuchni, uprawach i sposobach leczenia zwierząt. Nasi szefowie okazali się bardzo życzliwi i przyjaźni, szczególnie Fernando z Comercio da Agregata, który naszą ekipę farmerów traktował jak rodzinę, karmiąc pysznymi daniami i wypiekami, a w upalny dzień zabierając nad ocean!
Nasi kucharze potrafią już przyrządzać krewetki, a najbardziej wyspecjalizowali się w robieniu frytek i chipsów. Portugalskie zwierzaki również mogą liczyć na wrażliwość i fachowe podejście naszych weterynarzy.
Jednak praktyki nie byłyby takie atrakcyjne, gdyby nie doskonała logistyka, wycieczki i wiele niespodzianek, przygotowanych przez kierownictwo Campusu - Associação Intercultural Amigos da Mobilidade z Barcelos! Byliśmy w Bradze, Guimaraes, Porto, Apulii, odwiedziliśmy miejsce kultu - Fatimę, Pole Pastuszków z drogą krzyżową i gotycką Batalhię. Przed nami wyjazd nad ocean do Esposende i na targ do Barcelos po pamiątki i prezenty!
Uczestniczyliśmy w międzynarodowym barbecue i w pożegnaniu Bułgarów oraz Węgrów, które odbyło się nad i w basenie, gdzie najlepiej bawiła się nasza, podhalańska ekipa!
Dzięki projektowi „Z Małopolski do Europy - organizacja zagranicznych staży zawodowych w europejskich przedsiębiorstwach”, w ramach programu Erasmus+, zdobyliśmy cenne doświadczenie zawodowe w różnych kierunkach. Z Portugalii obok niego zabierzemy nie tylko piękną opaleniznę i umiejętność pływania. Poznaliśmy siebie nawzajem i zapewne niektóre relacje przetrwają dłużej...”