Strona główna » Aktualności » Greckie lato w regionie oliwek

Greckie lato w regionie oliwek

Data publikacji: środa, 22 lipca 2015

Po przenosinach bardziej na południe Grecji (Kalamata) i małych problemach bytowych (niektórych dopadła również tęsknota za domowymi pieleszami) grupa uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nowego Targu, realizująca praktyki w ramach programu Erasmus+ wspólnie z Małopolskim Centrum Edukacji, znowu wygląda na zadowoloną z życia.

A życie w południowym upale, na obrzeżach kontynentu, z dala od cywilizacji, w harmonii z naturą ma swoje mniej przyjazne, dla stechnologizowanego młodego społeczeństwa, strony.

Bambusowe domki na drzewie, w górach, z widokiem na morze, pięknie wyglądały na zdjęciach, ale gdy się okazało, że oprócz nowych dwunożnych lokatorów, mieszka tam „na dziko” cała masa różnych mniejszych i większych żyjątek, dziewczyny zatęskniły za pięciogwiazdkowymi hotelami
z turystycznego wybrzeża.

Ale program, który jest do zrealizowania, zakłada obcowanie z naturą, a letnia, południowa przyroda to życie w różnej postaci, rozwojowi którego sprzyja słońce, chowające się tylko w nocy i woda, której w górskich źródłach jest pod dostatkiem.

Uczestnicy praktyk ciężko pracują w przygotowywaniu gruntów i obsadzaniu ich roślinami, pomagają w przygotowywaniu posiłków w tradycyjny sposób, ale także dzielą się swoimi pomysłami jak rozwinąć gospodarstwo agroturystyczne, technicy turystyki wiejskiej całokształtem, technicy architektury krajobrazu zagospodarowaniem przestrzennym, a technicy agrobiznesu opłacalnością.

I tak plany są weryfikowane przez rzeczywistość: przyrodniczą, środowiskową, społeczną
i ekonomiczną.

W wolnych chwilach plaża, skałki z których można poskakać, jaskinie, rowerki wodne, siatkówka plażowa, piasek… czyli wszystko co w tym czasie i w tym klimacie można oczekiwać od Grecji i lata.

A żeby nie zapomnieć o kulturze, wszystko dzieje się w miejscach przesiąkniętych nią od najdawniejszych czasów. Kardamili, miejsce związane z autorem „Iliady” i „Odysei” – Homerem, Stoupa, gdzie swą literacką opowieść o Greku Zorbie zaczyna współczesny pisarz – Nikos Kazantsakis…

Projekt nr 2014-1-PL01-KA102-001900  realizowany w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe Konkurs 2014.

Greckie lato w regionie oliwek - galeria

Greckie lato w regionie oliwek
Greckie lato w regionie oliwek 1