Studia podyplomowe
Zainteresowania naszych uczniów
Data publikacji: poniedziałek, 14 lutego 2011Sport, muzyka, film- to zainteresowania podawane najczęściej przez młodzież. Nasi uczniowie postanowili podzielić się z innym swoimi nietypowymi i oryginalnymi pasjami. Czy uda im się zachęcić do nich innych? Jako pierwsza opisała je w swojej pracy uczennica Justyna Kula z II Gimnazjum w Krakowie.
Polubić klasykę...
Jest jeden idealny język,
Wyższy ponad wszystkie narzecza ludzkie
I ponad style różnych kultur:
Tym językiem jest muzyka.
(Fryderyk Wilhelm Nietzsche)
Wielu ludzi na hasło „muzyka klasyczna” reaguje niechęcią. Uważają, że klasyka jest nudna i niepotrzebna. Ludzie nie zdają sobie sprawy w jak wielu dziedzinach życia ten specyficzny rodzaj muzyki jest wykorzystywany oraz jak daleko sięgają jej korzenie.
W dawnych czasach muzyka klasyczna była rozrywką dla wyższych grup społecznych. Na różnego rodzaju zabawach i spotkaniach tańczono do niej oraz śpiewano klasyczne utwory. Bo muzyka ta, to nie tylko muzyka instrumentalna, ale także wokalna oraz wokalno-instrumentalna. Różnego rodzaju opery czy operetki oraz pieśni były bardzo popularne.
Program szkolny przewiduje naukę teorii muzyki. Dzieci muszą uczyć się wielu definicji, wygrywać gamy ma fletach i cymbałkach. Po takich lekcjach dzieci na pewno wolą posłuchać całkowicie odmiennego gatunku, którego nie będą musiały definiować na lekcji i wyliczać taktów.
Owszem dzieci powinny poznawać teorię muzyki, ale nie aby uczyć się jej na pamięć tylko, aby lepiej zrozumieć, to co słyszą.
Oprócz tego wiele młodzieży w wieku gimnazjalnym uważa, że muzyka współczesna jest przyjemna dla ucha natomiast badania dowodzą, że przy muzyce klasycznej człowiek się relaksuje i odpręża.
Dobra muzyka, którą niewątpliwie jest klasyka, potrafi ukoić nerwy. Ma także działanie lecznicze. Znane są przecież na całym świecie skuteczne terapie leczenia autyzmu, chorób psychicznych i depresji, w których wykorzystuje się muzykę klasyczną. Lecz także wykorzystuje się ją w salonach kosmetycznych czy nawet dentystycznych.
Rzesza młodych mam wykorzystuje muzykę klasyczną jako ośrodek wyciszający i usypiający dla noworodków. Muzyki poważnej słuchają także kobiety w ciąży, aby się zrelaksować, gdyż wiadomo, że jeśli mama jest spokojna i odprężona tak samo czuje się jej dziecko.
Współcześni artyści próbują łączyć muzykę klasyczną z muzyką współczesną, aby przekonać jak najwięcej ludzi do klasyki. Idealnym przykładem łączenia klaski ze współczesnością i odrobiną humoru jest program „Laskowik i Malicki- Filharmonia Dowcipu.”
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że muzyka poważna nie musi się każdemu podobać, ale czasami mam wrażenie, że ludzie którzy jej nie lubią, bardzo często nie wiedzą jak taki gatunek muzyki brzmi. Trzeba spróbować czegoś nowego, aby powiedzieć, że się czegoś nie lubi. Poza tym nie każdy utwór klasyczny jest idealny, jeden woli Verdiego inny Rachmaninowa, a jeszcze inny Chopina. Dlatego uważam, że warto spróbować czegoś nowego i innego.
Justyna Kula kl.2 II Gimnazjum w Krakowie