Staż w Portugalii- uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (Nowy Targ)

Data publikacji: poniedziałek, 26 lutego 2018

W dniach od 11 lutego do 24 lutego 2018 roku, grupa 12 uczniów ZSZ o profilu Kucharz i 2 opiekunów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu, odbyli dwutygodniowy staż w Barcelos, w Portugali, w ramach projektu pn. „Z Małopolski do Europy - organizacja zagranicznych staży zawodowych w europejskich przedsiębiorstwach”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Kształcenie i Szkolenie Zawodowe (VET) – Erasmus+. Beneficjentem projektu jest Małopolskie Centrum Edukacji Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Targu.

A oto jak minął im drugi tydzień praktyk:

W sobotę grupa miała okazję odwiedzić znajdujące się w sąsiedztwie Barcelos miast- Guimarães i Braga. Dzięki pięknej pogodzie udało się zwiedzić tzw. świętą górę w Bradze, popularną wśród turystów, jak również wiele innych ciekawych miejsc.

W niedzielny poranek, po raz kolejny, pogoda przywitała nas pięknym słońcem, które towarzyszyło nam w wycieczce do Porto. Widoki w tym miejscu zapierają dech w piersiach – oprócz roślinności, brukowanych uliczek i kamienic, mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć Ocean Atlantycki. Mieliśmy wiele czasu, by nacieszyć oczy tym wspaniałym miejscem, ponieważ uczestniczyliśmy w rejsie wzdłuż rzeki Duoro. Kolejną atrakcją naszej wycieczki była wizyta w winnicy, w której mogliśmy poznać kilka rodzajów wina Porto i ich skosztować. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście, podczas którego poznawaliśmy zakątki i lokalne atrakcje, jak na przykład Ponto de Luis I, przepiękny dworzec kolejowy i punkt widokowy z którego można było zobaczyć piękną panoramę tego miasta.

Trzeba przyznać, że właśnie to miejsce zauroczyło wszystkich, ponieważ jest ono jedynym w swoim rodzaju.

Drugi tydzień naszych praktyk minął niezwykle szybko. W piątek, nadszedł czas pożegnań z pracodawcami, ale również z naszymi opiekunami na kampusie. W ostatnim tygodniu praktyk poszerzyliśmy naszą wiedzę o nowe portugalskie przepisy i dania, a także poznaliśmy bardziej naszych pracodawców z którymi żal było się rozstać. Otrzymaliśmy od nich wiele ciepłych słów. Aby nie zapomnieć o nich, dostaliśmy pamiątkowe koszulki oraz figurki koguta- symbolu Barcelos.

Galeria zdjęć: Staż w Portugalii, luty 2018