Pedagogika specjalna - Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika)

Cena katalogowa:  1700 zł/semestr
 CENY FIRST MINUTE
Miesiąc Termin zapisu Cena / semestr

maj

(10 - 31.05.2021)

czerwiec

(01 - 30.06.2021)

lipiec, sierpień

(01.07. - 31.08.2021)

wrzesień

(01 - 30.09.2021)

październik

(01 - 31.10.2021)

Czas trwania: 3 semestry

Infolinia: 801 505 500
podyplomowe@malopolska.edu.pl

Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne i praktyczne słuchaczy do pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną. Absolwenci uzyskają kwalifikacje w zakresie oligofrenopedagogiki - edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną - do pracy w szkołach, placówkach, ośrodkach specjalistycznych.

Plan studiów obejmuje przedmioty którym nadane zostały, zgodnie z obowiązującymi standardami, punkty ECTS.

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydawane jest przez Wyższą Szkołę Humanistyczno – Ekonomiczną w Brzegu.

Warunki zaliczenia:

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie wszystkich zaliczeń, zdanie egzaminów przewidzianych programem studiów oraz zrealizowanie praktyk.

Praktyki:

Na studiach podyplomowych z zakresu Pedagogiki specjalnej praktyki mają wymiar 180 godz.:

• 60 godzin - charakter asystencki do odbycia w oddziałach ogólnodostępnych i specjalnych;
  • 120 godzin - charakter asystencko-pedagogiczny, obejmujący również samodzielne prowadzenie zajęć, z zakresu studiowanej specjalności.

Osoby, które mają już wykształcenie w zakresie pedagogiki specjalnej mogą być zwolnione z 60 godzin praktyk asystenckich.

Do wszystkich podań o zwolnienie z praktyk na specjalnościach z zakresu Pedagogiki specjalnej słuchacze muszą dołączać kserokopie dokumentów potwierdzających ukończenie studiów z zakresu Pedagogiki specjalnej (magisterskie, podyplomowe) na zaliczenie praktyk w  wymiarze 60 godz. oraz zaświadczenie od pracodawcy na zwolnienie z odbywania 120 godz. praktyki specjalizacyjnej.

Słuchacze, którzy odbywają praktykę specjalizacyjną w wymiarze 120 godz. muszą dołączyć również do dziennika praktyk zaświadczenie, że mają wykształcenie z zakresu Pedagogiki specjalnej (magisterskie, podyplomowe) na zaliczenie praktyk w  wymiarze 60 godz.

Program studiów:

• Podstawy pedagogiki specjalnej
  • Dydaktyka specjalna
  • Diagnostyka w pedagogice specjalnej
  • Etyka zawodu nauczyciela
  • Anatomia i fizjologia układu nerwowego z elementami neurologii
  • Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
  • Oligofrenopedagogika
  • Rewalidacja indywidualna
  • Psychologiczne podstawy terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Metody i techniki rehabilitacji psychologicznej
  • Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z niepełnosprawnością intelektualną
  • Wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Prawne aspekty funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Sytuacja rodziny dziecka z niepełnosprawnością intelektualną
  • Problemy społecznego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Aktywność społeczna i ruchowa osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (ACC)
  • Kształcenie i wychowanie integracyjne
  • Metodyka wychowania i nauczania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
  • w stopniu lekkim
  • Metodyka wychowania i nauczania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
  • w stopniu umiarkowanym i znacznym
  • Metodyka pracy rewalidacyjno-wychowawczej osób ze sprzężoną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną
  • Praktyka

MOŻLIWOŚĆ WYBORU TRYBU STUDIOWANIA:

TRYB 100% ONLINE
  • zajęcia na platformie e-learningowej, wzbogacane wykładami online oraz zdalnymi zajęciami poprzez program ClickMeeting
TRYB MIESZANY
  • zajęcia odbywają się w trybie weekendowym (soboty i niedziele) w godzinach 9:00 – 16:00,
  • w ciągu całego toku studiów trzysemestralnych przewidzianych jest 6 zjazdów weekendowych,
  • zjazdy stacjonarne są uzupełniane działalnością na platformie e-learningowej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Absolwenci studiów magisterskich i licencjackich, posiadający przygotowanie pedagogiczne.

Zapisz się »

Infolinia: 801 505 500