Dla szkoły
Zapraszamy licea ogólnokształcące, dysponujące wolnymi zasobami lokalowymi, do współpracy w zakresie tworzenia niepublicznych oddziałów gimnazjalnych.
Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Grzegorz Żurawski, w rozmowie z Rzeczpospolitą, w artykule pt: „Gimnazja i licea, łączcie się” z dnia 18.01.2010, autorstwa Renaty Czeladko, zwraca uwagę, że MEN nie narzuca łączenia szkół systemowo, ale zachęca do takiego rozwiązania przy okazji spotkań z samorządami.
Zbigniew Włodkowski, wiceminister edukacji w rozmowie z Rzeczpospolitą w artykule pt: „Licea z gimnazjami, podstawówki z przedszkolami” z dnia 11.10.2010, autorstwa Renaty Czeladko, wyjaśnia, że jeśli przedszkola będą bardziej współpracować z podstawówkami, a gimnazja z liceami, to łatwiej będzie zadbać o rozwój zdolnych uczniów oraz otoczyć lepszą pomocą tych którzy mają różne problemy. Deklaruje też, że MEN chce ułatwić łączenie w zespoły szkół podstawowych z przedszkolami oraz gimnazjów z liceami.
Mimo to połączenie w zespół dwóch szkół, zarządzanych przez dwa różne podmioty, nie stanowi łatwego zadania, szczególnie dla małych miejscowości i małych miast.
Dlatego wyrażamy gotowość do podjęcia się prowadzenia niepublicznych gimnazjów w szkołach średnich – również bezpłatnie, w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
W jakim celu łączyć gimnazja z liceami?
- Po pierwsze: uczniowie szkół złożonych z gimnazjum i liceum (takich szkół jest w Polsce ok. 1000) – osiągają lepsze wyniki na maturze.
- Po drugie: absolwenci gimnazjum staną się uczniami liceum.
- Po trzecie: takie rozwiązanie zwiększy szanse powodzenia reformy programów nauczania w liceach w 2012 roku.
Już za rok w programie liceum nie będzie powtórki z gimnazjum, a kształcenie ogólne zakończy się w pierwszej klasie gimnazjum. Od drugiej klasy uczniowie skupią się na przedmiotach potrzebnych na maturze. - Po czwarte: dla osób świadomych potrzeby zdobywania rzetelnej, ukierunkowanej wiedzy, w szkole, w której brak jest anonimowości i zbyt szerokiej grupy rówieśniczej, powstanie nowa dostępna alternatywa.
Zapraszamy szkoły podstawowe dysponujące wolnymi zasobami lokalowymi do współpracy w zakresie tworzenia niepublicznych oddziałów przedszkolnych.