Biuro projektu:
Ul. Kliszczaków 1,
34-700 Rabka-Zdrój
tel./faks 18 26 76 894,
tel. kom. 509 261 992
ratownictwo@malopolska.edu.pl
Kontakt z nami
31-530 Kraków, ul. Łazarza 14,
telefony:
Sekretariat: (012) 42-44-272,
Fax: (012) 42-44-300
e-mail: rzecznik@kpr.med.pl
e-mail: pogotowie@kpr.med.pl
e-mail: sekretariat@kpr.med.pl
Strona Pogotowia: www.kpr.med.pl
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (KPR) jest kontynuatorem tradycji i działalności Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego, które na stałe wpisało się w krakowski krajobraz. Przez swoją działalność Pogotowie realizuje humanitarne wartości idei ratownictwa. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, wyodrębnionym organizacyjnie zespołem osób i środków majątkowych utworzonym i utrzymywanym w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia. Organem założycielskim KPR jest Województwo Małopolskie jako jednostka samorządu terytorialnego. Na mocy Uchwały Sejmiku Samorządu Województwa Małopolskiego Krakowskie Pogotowie Ratunkowe i Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego z dniem 1 stycznia 2001 roku zostały przekształcone w jeden publiczny zakład opieki zdrowotnej. Organami KPR jest Dyrektor i Rada Społeczna składająca się z przewodniczącego wyznaczonego przez Marszałka Województwa Małopolskiego i ośmiu członków.
Do zadań statutowych KPR należy:
1. udzielanie medycznych czynności ratunkowych przez zespoły ratownictwa medycznego w stanach nagłego zagrożenia zdrowia
2. udzielanie świadczeń zdrowotnych w razie wypadku, urazu, porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, powodującego zagrożenie życia
3. świadczenie usług transportu sanitarnego
Ponadto, na podstawie dodatkowo zawartych umów na świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki medycznej, KPR zabezpiecza część mieszkańców dzielnicy Podgórze oraz powiatu krakowskiego i wielickiego.
Zadania te wykonywane są przez 36 zespołów wyjazdowych w tym 12 specjalistycznych "S" ; 1 zespół noworodkowy "N" ; 13 podstawowych "P" ; 1 zespół transportowy "T" ; 4 reanimacyjno-transportowe „RT”; 3 do wizyt domowych poz „W”
Miejsca stacjonowania karetek w liczbie 15 rozlokowane są na terenie miasta Krakowa i poza jego granicami administracyjnymi.
Pięć z nich: przy ul. Łazarza 14; w Rynku Podgórskim 2; przy ul. Wyki; przy ul. Teligi 8 i przy ulicy Kościuszki zabezpieczają ponad 528 tysięcy mieszkańców z trzech dawnych dzielnic Krakowa tj. Śródmieścia, Krowodrzy, Podgórza.
Pozostałych dziesięć: w Mogilanach; w Węgrzcach; w Balicach przy ul. Krakowskiej (Instytut Zootechniki); w Kryspinowie; w Skale przy ul. Krakowskiej 38; w Zabierzowie; w Jerzmanowicach; w Wieliczce przy ul. Szpunara 20a; w Gdowie; w Krzeszowicach przy ul. Legionów Polskich 6; w Zielonkach przy ul. Galicyjskiej 17a, zabezpiecza około 226 tysięcy mieszkańców miast i gmin powiatu ziemskiego i wielickiego. Łącznie Krakowskie Pogotowie ratunkowe zabezpiecza ponad 754 tysięcy ludności na obszarze 1464 km2.
Załogę Krakowskiego Pogotowia stanowi 703 pracowników: lekarzy różnych specjalności, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, dyspozytorów medycznych, farmaceutów, kierowców, sanitariuszy i przedstawicieli pionu administracyjnego.
Infrastrukturę dla komórek działalności podstawowej zapewniają samodzielne stanowiska pracy oraz Działy : Finansowo- Księgowy, Gospodarki Zasobami, Zaopatrzenia i Logistyki, Transportu, Służby Pracowniczej,Organizacji, Statystyki i Dokumentacji Medycznej.
Bazą szkoleniową dla pracowników działalności jest Szkoła Ratownictwa Medycznego, która prowadzi specjalistyczne szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, straży pożarnej, policji, straży miejskiej, dla laików.