Małopolskie Centrum Edukacji

Instytut Rozwoju Społecznego "Cogito" Sp. z o.o.
ul. Rynek 11
34-400 Nowy Targ

e-mail: cogito@irs-cogito.pl Kontakt z nami

Strona główna » Aktualności » Szkoła dialogu

Szkoła dialogu

Data publikacji: środa, 26 listopada 2014 Ostatnia aktualizacja: środa, 26 listopada 2014

„Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala” pod takim hasłem odbyło się, zorganizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu spotkanie uczniów i nauczycieli okolicznych szkół w murach uczelni.  

„Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala” pod takim hasłem odbyło się, zorganizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu spotkanie uczniów i nauczycieli okolicznych szkół w murach uczelni.

Spotkanie miało na celu przede wszystkim przybliżenie idei wielokulturowości, zasady tolerancji oraz przewartościowanie naszego stereotypowego myślenia o narodzie, którego sąsiedztwo towarzyszyło naszym bliskim, dalszym i bardzo dalekim przodkom na terenie Podhala, Spisza i Orawy, w tak samo licznym gronie, jak i na terytorium całej reszty naszego kraju.

Uczniowie szkół z Nowego Targu, Zakopanego, Rabki-Zdrój, Krościenka, Czarnego Dunajca, Łapszy Niżnych w ramach projektu edukacyjnego próbowali wyśledzić miejsca, związane z udziałem ludności żydowskiej w działalności społecznej swoich miejscowości i przywrócić pamięć o nich.

Projekt dla niektórych był jednocześnie okazją do spotkania się z rówieśnikami z Izraela, a to właśnie bezpośrednie kontakty najlepiej wpływają na likwidowanie iluzorycznych uprzedzeń, na rzeczywiste zrozumienie i poznanie „inności”, która nie powinna dzielić, a raczej powinna wzbogacać.

Na spotkaniu dzielili się osiągniętymi rezultatami w postaci filmów i prezentacji. „Dotknęli” historii, przeżywając jednocześnie ciekawą, kształcącą i rozwijającą przygodę edukacyjną.
Poczuć klimat „atrakcyjności” kultury żydowskiej mogliśmy również dzięki tematycznej oprawie muzycznej, przygotowanej przez profesjonalistów z zakopiańskiej Państwowej Ogólnokształcącej Wyższej Szkoły Zawodowej, a to właśnie artyści i sztuka są największą siłą jednającą innych ludzi i łamiącą opory…

Pamiętajmy o tych, którzy współtworzyli kulturę kraju i regionu w którym żyli, bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie i bez względu na, drobne w ogólnym planie , niesnaski, które zawsze towarzyszyły, towarzyszą i będą towarzyszyć, nawet najdoskonalszym sąsiedzkim stosunkom…

 K.W. 

poprzednia wiadomość | powrót do listy | następna wiadomość

Spotkanie w PPWSZ

wykład w PPWSZ
wykład w PPWSZ 1
wykład w PPWSZ 2
wykład w PPWSZ 3
Wykład w PPWSZ 4
Wykład w PPWSZ 5
wykład w PPWSZ 6
Wykład w PPWSZ 7
wykład w PPWSZ 8
wykład w PPWSZ 9
wykład w PPWSZ 10
wykład w PPWSZ 11
wykład w PPWSZ 12
wykład w PPWSZ 13
wykład w PPWSZ 14
wykład w PPWSZ 15
wykład w PPWSZ 16
wykład w PPWSZ 17
wykład w PPWSZ 18
wykład w PPWSZ 19
wykład w PPWSZ 20
wykład w PPWSZ 21
wykład w PPWSZ 22
wykład w PPWSZ 23
wykład w PPWSZ 24
wykład w PPWSZ 25
wykład w PPWSZ 26
wykład w PPWSZ 27
wykład w PPWSZ 28
wykład w PPWSZ 29
wykład w PPWSZ 30
wykład w PPWSZ 31
wykład w PPWSZ 32
wykład w PPWSZ 33
wykład w PPWSZ 34
wykład w PPWSZ 35
wykład w PPWSZ 36
wykład w PPWSZ 37
wykład w PPWSZ 38
wykład w PPWSZ 39