Strona główna » Aktualności » Relacja z rajdu Szaroty

Relacja z rajdu Szaroty

Data publikacji: sobota, 19 września 2015 Ostatnia aktualizacja: środa, 30 września 2015

Rajd szlakami Bolesława Duszy ps. „Szarota” odbył się 18 września 2015r.w lesie zwanym „Bucznikiem” przy pomniku oddziału partyzanckiego. Uczestniczyła w nim młodzież z okolicznych szkół. Pomnik powstał w hołdzie bohaterskim partyzantom na granicy trzech gmin: Czarnego Dunajca, Nowego Targu i Raby Wyżnej w odległości ok.100 metrów od właściwego miejsca przysięgi oddziału ”Szaroty”. Młodzież zgromadzona wokół pomnika uczestniczyła we mszy świętej. Następnie przedstawiono inscenizację, która miała na celu przybliżenie działalności oddziału.

Wojciech Bolesław Dusza ps. „Szarota” urodził się w 1912r. w Odrowążu. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do nowotarskiego gimnazjum. Odbył służbę wojskową w marynarce wojennej uzyskując stopień starszego bosmana. W latach 1936-39 pracował w żegludze śródlądowej w Puławach. Był założycielem pierwszego oddziału partyzanckiego na Podkarpaciu i Podhalu, który działał od 1942r. do przełomu listopada i grudnia 1943r. walcząc z niemieckim okupantem oraz współpracującymi z nim Polakami. Ścigał on i likwidował zdrajców ojczyzny. Sam też padł ofiarą śmiertelnego strzału z rąk konfidenta. Ciało bohaterskiego dowódcy zabrało gestapo z Zakopanego. Do dnia dzisiejszego nie jest znane miejsce pochówku. Natomiast sąd powiatowy w Nowy Targu ustalił datę śmierci na 31 października 1943r.

Kolejnym etapem rajdu było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Jezusowego w Bielance. Bielanka była miejscem schronienia Bolesława Duszy. Na przełomie lat 1940/41 w skutek aresztowań musiał się ukrywać. Wiosną 1941r. przybył do Odrowąża, a później przeniósł się do Bielanki.

Następnie po posiłku i odpoczynku na Żeleźnicy, pomaszerowano do Odrowąża. Tam na symbolicznym grobie „Szaroty” złożono kwiaty i zapalono znicze.

tekst i zdjęcia: Adam Lelito

Rajd Szaroty - galeria