Małopolskie Centrum Edukacji

Instytut Rozwoju Społecznego "Cogito" Sp. z o.o.
ul. Rynek 11
34-400 Nowy Targ

e-mail: cogito@irs-cogito.pl Kontakt z nami

Strona główna » Aktualności » Projekt filmowy z Żołnierzami Wyklętymi

Projekt filmowy z Żołnierzami Wyklętymi

Data publikacji: poniedziałek, 5 października 2015 Ostatnia aktualizacja: piątek, 9 października 2015

"Powiedz nam kim jesteśmy" wchodzi w fazę realizacji. Pierwsze dni zdjęciowe pod Turbaczem i w Muzeum AK.

Projekt edukacyjny z pogranicza historii, geografii, języka polskiego, zajęć artystycznych… wykorzystujący narzędzia sztuki filmowej wszedł w fazę realizacji.

„Powiedz nam kim jesteśmy” powstał z myślą przybliżenia młodzieży historii podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego w czasie drugiej wojny światowej i bezpośrednio po wojnie z terenu Podhala.

To dalszy ciąg naszej współpracy z Krakowską Szkołą Filmową, który zrodził się w czasie zeszłorocznych prac nad filmami fabularnymi, a biorą w nim udział głównie uczniowie klasy III, twarzą projektu jest Arek Guzik, opiekunem nauczyciel historii - Pan Adam Błaszczyk.

 

W ostatnią niedzielę odbyły się zdjęcia grup rekonstrukcyjnych pod Turbaczem, splecione z uroczystościami poświęconymi setnej rocznicy urodzin Józefa Kurasia „Ognia” i X edycją rajdu edukacyjnego Śladami Żołnierzy Wyklętych.

Następnego dnia braliśmy udział w zdjęciach na terenie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, których głównymi bohaterami byli świadkowie tamtych czasów, Żołnierze Wyklęci – kapitanowie Konstanty Kopf, Stanisław Szuro i Władysław Zawiślak.

Oprócz rozmów na temat sytuacji wojennej, walki partyzanckiej, struktur podziemnego państwa w wywiadach, naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, byli pytani o związki z postacią „Ognia” i osób z partyzantki z terenów Podhala.

Stanisław Szuro przytaczał piosenki, które śpiewali w celach żołnierze wyklęci, aby nie tracić ducha, pokazując, że oblicze wojny to nie jedynie jej koszmar, że w tych nieludzkich warunkach próbowali żyć normalnie i może właśnie dzięki temu przeżyli…

Dla młodzieży gimnazjalnej, dla której różnica wieku sięga już czwartego pokolenia, to niepowtarzalna okazja do „dotknięcia” żywej, nie podręcznikowej historii i zachęty do jej zgłębiania, szukając własnej tożsamości, a przy okazji świetna zabawa na planie filmowym.

Przy okazji mieliśmy okazję uczyć się szacunku dla starszych, dla pamięci, a przesłaniem tego ostatniego spotkania niech będą słowa, które wypowiedział jeden z bohaterów nagrań w Muzeum Armii Krajowej, Konstanty Kopf, cytując łacińskie przysłowie: „Po nas przyjdą inni”.

poprzednia wiadomość | powrót do listy | następna wiadomość

Plan zdjęciowy Muzeum AK - galeria

Muzeum_AK_1
Muzeum_AK_2
Muzeum_AK_3
Muzeum_AK_4
Muzeum_AK_5
Muzeum_AK_6
Muzeum_AK_7
Muzeum_AK_8
Muzeum_AK_9
Muzeum_AK_10
Muzeum_AK_11
Muzeum_AK_12
Muzeum_AK_13
Muzeum_AK_14
Muzeum_AK_15
Muzeum_AK_16
Muzeum_AK_17
Muzeum_AK_18
Muzeum_AK_19
Muzeum_AK_20
Muzeum_AK_21
Muzeum_AK_22
Muzeum_AK_23
Muzeum_AK_25
Muzeum_AK_26
Muzeum_AK_27
Muzeum_AK_28
Muzeum_AK_29
Muzeum_AK_30
Muzeum_AK_31