Instytut Rozwoju Społecznego "Cogito" Sp. z o.o.
ul. Rynek 11
34-400 Nowy Targ
e-mail: cogito@irs-cogito.pl
Kontakt z nami
„Miasto 44” Jana Komasy jeszcze nie było pokazywane na ekranach kin, ale mieliśmy okazję być na planie filmowym i zobaczyć jak powstawało.
„Miasto 44” Jana Komasy jeszcze nie było pokazywane na ekranach kin, ale mieliśmy okazję być na planie filmowym i zobaczyć jak powstawało.
Mieliśmy okazję zobaczyć film „od kuchni”, wejść w proces jego tworzenia, zgłębić tajemnice trików, dzięki którym można oddać materialnie ducha minionych czasów.
Na dwie godziny byliśmy „warszawskimi powstańcami”. Już samo wejście w kostiumy i charakteryzacja nadały wiarygodności naszej edukacyjnej podróży przez świat sztuki filmowej.
Dowiedzieliśmy się co to jest green screen, jak z lekkiego materiału drewnopodobnego zrobić płytkę pieca kaflowego sprzed stu lat, jak tanim sposobem z ogólnodostępnych środków można zrobić błotko i umorusać nim sukienkę, jak kilka egzemplarzy sukienek „gra” jedną sukienkę w zależności od potrzeb, kto to jest szwenkier, co to jest story board i poznaliśmy niuanse terminów: scenariusz, scenopis, scenorys, scenograf…
Oglądaliśmy kadry filmu kręcone w dekoracjach, w których byliśmy, poznawaliśmy techniki nakładania obrazów, montowania dźwięku, sami mieliśmy okazję sprawdzić się w nieprostej sztuce dopasowywania obrazu do dźwięku, choć w rzeczywistości filmowej jest na odwrót – to dźwięk dopasowuje się do obrazu…
Wizyta w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie pokazała, że możliwe jest edukowanie trzynastolatków w taki sposób, żeby nie odczuwali zmęczenia i nudy. Odkryła świat, który każdy zna z ekranu. Pokazała jak wiele musi dziać się poza ekranem i jak wiele osób uczestniczy w tym, aby na (średnio) półtorej godziny dać nam iluzję realności świata obrazów i dźwięków…