Małopolskie Centrum Edukacji

Instytut Rozwoju Społecznego "Cogito" Sp. z o.o.
ul. Rynek 11
34-400 Nowy Targ

e-mail: cogito@irs-cogito.pl Kontakt z nami

Strona główna » Aktualności » Nasze dziewczyny w etapie wojewódzkim konkursu historycznego

Nasze dziewczyny w etapie wojewódzkim konkursu historycznego

Data publikacji: środa, 5 marca 2014 Ostatnia aktualizacja: czwartek, 6 marca 2014

 Z racji tego, że nasza szkoła raczkuje, próbujemy się pokazać, stanąć na dwóch nogach, przemówić i być słyszalni…

Z racji tego, że nasza szkoła raczkuje, próbujemy się pokazać, stanąć na dwóch nogach, przemówić i być słyszalni… Stąd może częściej niż inni „pakujemy się” w różne konkursowe propozycje. Także te w tematach i przedmiotach niekoniecznie łatwych…

Choć wydaje się, że czasy międzywojenne, wojenne i bezpośrednio powojenne to nie aż tak odległa przeszłość (przecież do dziś żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń) dla gimnazjalistów często wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat, jak i te sprzed siedmiuset mają mniej więcej ten sam „dinozaurowy posmród”.

Tym bardziej cieszy, że pomimo „przeciążeń” szkolnych, nasze dziewczyny dodatkowo wzięły na siebie „grzebanie” w niedawnej historii, mającej specyficzny ciężar gatunkowy, bo do niedawna całkiem inaczej przedstawianej w szkolnych podręcznikach.

Przy okazji miały możliwość wczucia się w tragizm dokonywania wyborów w warunkach presji wojennej i politycznej, co, w naszych w sumie (bacząc na to, że żyjemy w najdłuższym okresie w historii Polski bez zawieruch wojennych i większych konfliktów) szczęśliwych czasach, nie jest sprawą łatwą.

Ola Gołębiowska i Kamila Ossowska reprezentowały szkołę w etapie wojewódzkim Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”, który miał miejsce w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Z wynikiem dobrze średnim.

Z grubo ponad setki uczestników do finałowej piątki się nie załapały, ale miały okazję sprawdzić się z rówieśnikami z materiału pozaszkolnego, podejść do tematu wiedzy w ogóle i uczenia się z nieco innej perspektywy oraz uczestniczenia w czymś podniosłym, ważnym, zbiorowym i społeczno-patriotycznie uzasadnionym.

Dziękujemy Pani Anecie Kasprzyckiej i Panu Adamowi Błaszczykowi, nauczycielom historii pod okiem których dziewczyny okrzepły w temacie… rodzicom za dopilnowanie, żeby nie wygasała motywacja…

Gratulujemy i liczymy na jeszcze! Zawsze jest do czego równać i zawsze jest poziom wyżej, żeby się rozwijać…

poprzednia wiadomość | powrót do listy | następna wiadomość

Małopolski Konkurs "Śladami żołnierzy wyklętych..." - galeria

pilecki
pilecki_1
pilecki_2
pilecki_3
pilecki_4
pilecki_5
pilecki_6
pilecki_7
pilecki_8
pilecki_9