Strona główna » Aktualności » Majówka kampanii społecznej „Nie rzucim ziemi” w Gorcach

Majówka kampanii społecznej „Nie rzucim ziemi” w Gorcach

Data publikacji: poniedziałek, 11 maja 2015 Ostatnia aktualizacja: środa, 13 maja 2015

Dnia 2 maja w Gorcach odbyła się uroczysta majówka i inauguracja kampanii społecznej "Nie rzucim ziemi".Organizatorzy kampanii żądają przygotowania ustawy zakazującej sprzedaży polskiej ziemi w obce ręce. Chcą budować świadomość wspólnoty Polaków oraz znaczenia własności gruntów dla zachowania niepodległości.

Organizatorem kampanii jest Uniwersytet Człowieka „Ognik”, którego założycielem jest reżyser Wojciech Jachymiak. Prof. Andrzej Nowak objął nad przedsięwzięciem honorowy patronat. Kampanię wspiera również prof. Jan Szyszko oraz górale - artyści.

Na majówkę przybyła też Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Błyskawica" ze sztandarem Niezależnego Ruchu Kombatanckiego Armii Krajowej sekcji Ogniowcy w Rabce, zajmująca się rekonstrukcją działalności polskiego podziemia niepodległościowego z okresu I i II konspiracji, w szczególności lokalnego oddziału, Zgrupowania Partyzanckiego Józefa Kurasia "Ognia", działającego na terenie całego Podhala.

Przybyli również członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu, a wśród nich byli m. in. okradziony z munduru Prezes St. Sierż. Marcin Kania, st. sierż. AK Józef Kostecki ps. "Kos"- poeta wojskowy, chorąży sztandarowy ŚZŻAK, syn Jana Kosteckiego ps. "Czarny" - kawalera Orderu Orła Białego i Krzyża Kawalerskiego Orderu Wojennego Virtuti Militari, żołnierza 1 batalionu 43 pułku piechoty 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, która była jedną z największych i najlepiej zorganizowanych jednostek odtwarzanych w ramach Akcji "Burza".

Przybył też jeden z ostatnich partyzantów z nowotarskiego oddziału AK, kawaler Orderu Krzyża Niepodległości II klasy kpt. Jerzy Widejko ps. "Jureczek", "Groszek"- najmłodszy żołnierz III Wleńskiej Brygady AK dowodzonej przez kpt. Gracjana Fróga "Szczerbca" (miał wtedy 11 lat, w tej brygadzie był w oddziale szturmowym "Wyklętego wśród Niezłomnych", kpt. Romalda Rajsa "Burego", późniejszego szefa Pogotowia Akcji Specjalnej NZW i dowódcy III Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, związanej z II konspiracją Ruch Narodowego, działającej na białostocczyźnie, oskarżanego o liczne, często fałszywe zbrodnie na ludności białoruskiej) i Oddziału Samoobrony Wileńskiej Oddziału por. Czesława Stankiewicza "Komara".

Podczas mszy zostałem wybrany na asystującego sztandaru tego oddziału, a po zakończeniu mszy miał się odbyć pokaz epizodu partyzanckiego. Była to rekonstrukcja utworzenia oddziału partyzanckiego "Ognia".

Na przedstawieniu zagrałem rolę swojego wujka, czyli "Ognia", a p. Adam Błaszczyk otrzymał rolę Bogusława Szokalskiego "Herkulesa", czyli mojego adiutanta.

Została też zaprezentowana specyficzna przysięga Ogniowców, a chodzi tu o słowa "...dla Polski Ludowej poświęcę swe życie...". Większość uczestników majówki bardzo dobrze oceniała rekonstrukcję.

Po zakończeniu przedstawienia, rozpoczęła się debata, na temat sensu tej kampanii, a po niej odbył się koncert brytyjskiej piosenkarki Katy Carr , autorki płyty "Paszport", zainspirowanej polskim ruchem oporu z czasów II wojny światowej.

Według mnie cała majówka była bardzo dobrze zorganizowana, pomimo początkowych niesprzyjających warunków pogodowych. Takie wydarzenia są szczególnie ważne, bo pozwalają pokazać, to że wielu Polaków nadal czuje się patriotami.

Arkadiusz Guzik

zd. 1 -kpt. Jerzy Widejko z III Wileńska Brygadą AK
zd. 2 -"Jureczek" ze "Szerbcem"
zd. 3 -Kompania Szturmowa 3 Brygady Wileńskiej AK wychodzi z kościoła w Turgielach, na czele ppor. Romuald Rajs „Bury” (kwiecień 1944)