Strona główna » Aktualności » III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”

III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”

Data publikacji: piątek, 5 czerwca 2015 Ostatnia aktualizacja: wtorek, 9 czerwca 2015

Uczniowie klasy II: Tomasz Mikołajczyk, Patryk Worwa, Sebastian Kustwan, Adam Lelito z IV Gimnazjum MCE po raz pierwszy wzięli udział w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”, budując urządzenie pt „Anty Gravity.”

Główną ideą konkursu było zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk
i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Jury oceniało każde urządzenie pod względem:
• wykorzystanych zjawisk i praw fizycznych oraz umiejętności ich wyjaśnienia (adekwatnie do wieku konstruktorów),
• niezawodności (m.in. czy działanie urządzenia wymaga pomocy z zewnątrz) i złożoności urządzenia,
• jakości, pomysłowości i estetyki wykonania, zgodnego z nazwą urządzenia.

Podczas otwartego dla publiczności finału, który odbył się 30 maja 2015 roku w Krakowie, urządzenia zostały połączone
w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch - wszyscy razem przeprowadzili "Eksperyment Łańcuchowy". To dopiero było widowisko!

Polską edycję konkursu organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tegorocznej edycji konkursu swoje urządzenia zaprezentowało niemalże 100 drużyn z całej Polski. Prezentacja urządzenia, zainteresowanie publiczności oraz niesamowita atmosfera współzawodnictwa i nauki na pewno pozostanie na długo w pamięci zarówno uczestników, jak i organizatorów!

Eksperyment łańcuchowy

Eksperyment łańcuchowy 1