Strona główna » Aktualności » II Ogólnopolski Zjazd Szkół Dwujęzycznych

II Ogólnopolski Zjazd Szkół Dwujęzycznych

Data publikacji: piątek, 22 kwietnia 2016

Nasi nauczyciele przedmiotów prowadzonych dwujęzycznie uczestniczyli w II Ogólnopolskim Zjeździe Szkół Dwujęzycznych, zorganizowanym przez Stowarzyszenie BILINGUIS, które sprawuje nad dwujęzycznością w naszej szkole opiekę merytoryczną.

W zjeździe, zorganizowanym w Warszawie, w dniach 21-22 kwietnia, wzięło udział ponad 100 osób z ponad 40 szkół dwujęzycznych różnego stopnia z całej Polski. Debatowano między innymi na temat przyszłości dwujęzyczności, w związku ze zmianami w ustawodawstwie związanym z edukacją.

Zjazd też był okazją do zaprezentowania dorobku szkół i przedszkoli, które proces kształcenia dwujęzycznego prowadzą już od dłuższego czasu oraz obejrzenia lekcji prowadzonych dwujęzycznie w warszawskich szkołach.
Takie spotkania są okazją do wymiany doświadczeń wspierania się w docieraniu do materiałów dydaktycznych czy autorskich programów (na spotkaniu były stoiska dwóch największych wydawnictw językowych działających na polskim rynku – Oxford i Pearson).

Na spotkaniu byli przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych, którzy przedstawili statystyki aktualnych badań, przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, którzy rozpoczęli profesjonalne i jednolite kształcenie kadry dwujęzycznej, przedstawiciele Instytutu Francuskiego, ambasady Hiszpanii w Polsce, poprzez wideo połączenie Claire Selby z Londynu, którzy dzielili się doświadczeniami problemów edukacji językowej i dwujęzycznej w swoich krajach.

Wszyscy z nadzieją spoglądają w przyszłość dzieci i młodzieży kształconej dwujęzycznie i ich możliwości w międzynarodowym środowisku. Cieszymy się, że i my jesteśmy częścią tej dwujęzycznej rodziny.
Niewykluczone, że niebawem, któryś z kolejnych zjazdów szkół dwujęzycznych odbędzie się w stolicy Podhala.

II Zjazd Szkół Dwujęzycznych-galeria

II_Zjazd_Szkół_Dwujęzycznych_1