Małopolskie Centrum Edukacji

Instytut Rozwoju Społecznego "Cogito" Sp. z o.o.
ul. Rynek 11
34-400 Nowy Targ

e-mail: cogito@irs-cogito.pl Kontakt z nami

Strona główna » Aktualności » Festiwal Nauki cz.3 –,,Z DAWNYCH CZASÓW”

Festiwal Nauki cz.3 –,,Z DAWNYCH CZASÓW”

Data publikacji: piątek, 9 października 2015 Ostatnia aktualizacja: piątek, 9 października 2015

W ramach trzeciej części projektu edukacyjno-rozwojowego FESTIWAL NAUKI uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach ,,STROJE I KULTURA ŚREDNIOWIECZNA”, przygotowanych przez ...

W ramach trzeciej części projektu edukacyjno-rozwojowego FESTIWAL NAUKI uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach ,,STROJE I KULTURA ŚREDNIOWIECZNA”, przygotowanych przez uczniów klasy trzeciej. Pomysłodawcą spotkania i prowadzącym był Michał Blacharski, który należy do Andegaweńskiego Pocztu Najemnego w Krakowie. 

Celem warsztatów była promocja kultury średniowiecza, pokaz strojów rycerskich, broni, upowszechnienie tradycji narodowej i pielęgnowanie polskości, integracja społeczności uczniowskiej wśród dawnych, wartościowych pamiątek, wspomnień, historycznych znaków przeszłości.  Michał Blacharski powiedział: Stroje, które zaprezentowałem z kolegami szyłem sam, wzorując się na średniowiecznych strojach i wskazówkach historyków. Chciałbym, aby w naszej szkole wszyscy pamiętali o kulturze rycerskiej, dworskich zwyczajach, bo to nasze ślady polskości.

Drugą część FESTIWALU NAUKI ,,Z DAWNYCH CZASÓW” stanowiła wycieczka klasy I i II   do Teatru Współczesnego w Krakowie na sztukę ,,Romeo i Julia”. Po przedstawieniu uczniowie w rozmowach z nauczycielami języka polskiego  wskazywali na istotę tematu, którym jest historia młodej, namiętnej miłości niszczonej przez nienawiść pomiędzy rodzinami.

Uniwersalny charakter sztuki odkrywali w kwestiach takich jak: waśnie między rodzinami, konflikty pokoleniowe, nieszczęśliwe uczucie młodych z powodu braku zrozumienia otoczenia. W przestawieniu nie brakło także scen komediowych, dowcipnych, nowych rozwiązań scenograficznych i uwspółcześnionej formy przekazu artystycznego….(To z zapisków w uczniowskich zeszytach.)

Mamy nadzieję, iż te akcenty tradycji  w naszej szkole pozwolą młodym inaczej spojrzeć na czasy dawne i zrozumieć lepiej nasz świat, który choć zdaje się być nowoczesny, nadal pełen jest napięć i konfliktów…

 

poprzednia wiadomość | powrót do listy | następna wiadomość