Warsztaty ze scenarzystą w nowotarskim gimnazjum

Data publikacji: środa, 12 listopada 2014

Drugi etap wspólnych działań Krakowskiej Szkoły Filmowej i IV Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji w Nowym Targu to warsztatowe prace nad przetworzeniem pomysłów na profesjonalne, krótkie i rzeczowe scenopisy oraz scenariusze.

Dzisiaj szkołę odwiedził parający się pisarstwem filmowym na co dzień Kornel Danielewicz z KSF. „W filmie nie ma nic przypadkowego – tłumaczy gimnazjalistom – każdy jego element jest dokładnie zaplanowany. Im precyzyjniej i jaśniej jest skonstruowany scenariusz, tym łatwiej później wszystkim pracuje się na planie zdjęciowym.”
Młodzież gimnazjalna po raz kolejny przerabiała swoje pomysły, próbując utrzymać galopującą fantazję w możliwościach języka kina.

„Pomysłów naszym uczniom nie brakuje, a raczej jest ich aż nadto. Problem polega na tym, żeby utrzymać wszystko w ramach filmowo możliwych do realizacji, nie cenzurując jakościowo, a ilościowo, mając świadomość ograniczeń czasowych i finansowych każdego filmu, a zwłaszcza kilkunastominutowego debiutu…” – mówi Krzysztof Wojdyło, dyrektor IV Gimnazjum MCE.

Pamiętać należy ciągle, że zdarzenia prawdopodobne w życiu, mogą wyglądać naiwnie w kinie, a także uważać by, na przykład, z horroru nie zrobiła się komedia, ani też nie zapominać o elementach humorystycznych, nawet w najbardziej dramatycznym dramacie…

Galeria zdjęć: Warsztaty filmowe - scenariusze