Plan filmowy w gimnazjum

Data publikacji: czwartek, 6 listopada 2014

Młodzi i film, temat jak zwykle aktualny, i mający wciąż nowe odsłony, trafił do Nowego Targu w ramach planowanego projektu filmowego dla młodzieży gimnazjalnej.

W czwartek, 6 listopada, IV Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji w Nowym Targu odwiedził dyrektor Krakowskiej Szkoły Filmowej dr Tomasz Gugała w ramach współpracy w zakresie edukacji filmowej.
„- Film to dziedzina sztuki, która jest ciągle bardzo popularna, mimo zmian pokoleniowych – mówi właściciel Małopolskiego Centrum Edukacji Rafał Leśniak – nasze dzieci są spowinowacone z elektroniką, obcują z nią na co dzień, patrzą na świat przez pryzmat kamer, aparatów fotograficznych, które są zmniejszone do kieszonkowych rozmiarów smartfonów. Dlaczego nie pokierować ich działaniami w tym zakresie, oddając ich pod opiekę specjalistów.”

Spotkanie z dyrektorem Krakowskiej Szkoły Filmowej, która kształci filmowców na szczeblu średnim i wyższym ma za zadanie uświadomić gimnazjalistom jak rodzi się film, jak dobry pomysł odpowiednio przerobić na język filmu, jak pewne skróty myślowe można przekazać widzowi.
„Czym kręcimy film? Film kręcimy głową” – mówi dyrektor KSF Tomasz Gugała – „kamera to sprawa wtórna, narzędzie które pomaga przekazać to, co zrodziło się w głowie. A zadanie reżysera to tak zmanipulować widza, aby widz uwierzył w to, co widzi.”

To pierwszy etap planowanych cyklicznych spotkań w nowotarskim gimnazjum. Kolejnym będą warsztaty prowadzone przez scenarzystów i reżyserów, które pomogą z szerokiego wachlarza młodych pomysłów wybrać linię fabularną, skonstruować scenariusz, przejść do scenopisu, a finalnym efektem ma być ich pierwszy profesjonalnie nakręcony i zmontowany film.

Galeria zdjęć: Warsztaty filmowe