Kolejna dawka greckich wrażeń :) - Erasmus+

Data publikacji: poniedziałek, 22 sierpnia 2016
 Kryoneri:
W kolejnych dniach pobytu w Grecji rozkoszowaliśmy się słodkim lenistwem na plaży w Kiato. Czas wolny od pracy spędziliśmy na podróżach po okolicznych wioskach oraz odwiedziliśmy miejscowość Nemea gdzie wytwarzane jest regionalne wino. Poza możliwością kupienia wina oraz innych wyrobów winiarni mieliśmy również okazję obejrzeć maszyny przetwarzające winogrona oraz piwnicę gdzie leżakuje składowane w beczkach wino. Ponadto pracownica sklepu opowiedziała nam o procesie produkcyjnym w winiarni.
Kalamaki Beach Hotel:
Właśnie mija trzeci tydzień naszej praktyki w Kalamaki Beach Hotel w Grecji i z przykrością stwierdzamy, iż czas płynie tutaj zdecydowanie szybciej niż w Polsce. W poniedziałek nastąpiła zmiana stanowisk pracy: grupa pracująca w części restauracyjnej przeniosła się do kuchni, a grupa z kuchni przeniosła się do restauracji. Nowe miejsca pracy, nowe obowiązki, nowi szefowie – uff trochę czasu nam zajęło zanim na nowo odnaleźliśmy się w nowej rzeczywistości. Ale po kilku dniach zgodnie stwierdzamy, iż żadna zmiana nie jest zła. Dziewczyny, które dotychczas pracowały w części restauracyjnej mogły w końcu zacząć zgłębiać tajniki kuchni greckiej pod czujnym okiem szefa kuchni - Antonisa. A chłopcy oraz Kinga, którzy do tej pory pracowali na kuchni, mogą teraz zaprezentować swoje umiejętności kelnerskie pod jeszcze bardziej czujnym okiem Markosa i Giorgosa. Nie zapominamy również o naszych ‘starych nowych greckich znajomych’ i regularnie odwiedzamy naszego sąsiada - Fanasisa, który wraz z bratem prowadzi tawernę. Fanasis, podobnie jak nasz szef kuchni Antonis, postawił sobie za punkt honoru nauczyć nas jak powinno się poprawnie przygotowywać tradycyjne greckie potrawy. Dzięki spotkaniom z Fanasisem możemy porównać jak wygląda praca szefa kuchni w dużym hotelu i w małej tawernie. Najważniejsze jest jednak to, iż Fanasis udostępnił nam telewizor znajdujący się w tawernie gdzie możemy śledzić przebieg Igrzysk Olimpijskich w Rio i wytrwale kibicować naszym sportowcom.

Podczas weekendu postanowiliśmy się wybrać na wycieczkę dydaktyczną do Isthmii gdzie mogliśmy podziwiać Kanał Koryncki, który jest wąskim przesmykiem o niemalże pionowych ścianach wyciętych w żółtej skale. Z tablicy informacyjnej znajdującej się nieopodal kanału dowiedzieliśmy się, że został on zbudowany w latach 1881 – 1893, a jego długość wynosi ponad 6000 metrów. Mimo że od czasu powstania Kanału minęło ponad 120 lat, Kanał w dalszym ciągu odgrywa bardzo ważną rolę w transporcie morskim i rocznie przepływa przez niego około 12 tys. statków. Podobno widok statku w kanale to szczęśliwy omen. My mieliśmy okazję obserwować kilka statków oraz jachtów przepływających przez kanał dlatego liczymy, że ta przepowiednia się spełni.

A w tak zwanym wolnym czasie ... wygrzewamy się w greckim słońcu, opalamy się, pływamy i korzystamy z pięknej pogody.

Dane projektu:
Nr projektu: 2015-1-PL01-KA102-016075  pn. Już czas na staż - realizacja zagranicznych staży zawodowych w europejskich organizacjach i przedsiębiorstwach
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus , Akcja 1: Mobilność uczniów i kadry w programie Erasmus Kształcenie i szkolenia zawodowe (VET)

Galeria zdjęć: Kolejna dawka greckich wrażeń :)